All for Joomla All for Webmasters
Asansörün Çalışma Prensibi

Asansörün Çalışma Prensibi

  En popüler asansör tasarımı halatlı asansördür. Halatlı asansörlerde kabin alttan itilmek yerine çelik halatlar tarafından çekilerek yukarıya çıkar veya aşağıya iner. Halatlar asansör kabinine bağlıdır ve makara etrafında bağlanırlar(3). Bu çemberin etrafında oyuk olan bir makaradır. Makara yukarıdaki halatları yakalar yani makarayı döndürdüğünüzde halatlar da hareket eder.

 

  Makara elektrik motoruna(2) bağlıdır. Motor bir yönde doğru döndüğünde, makara asansörü kaldırır; motor diğer yöne döndüğünde, makara asansörü indirir. Vitessiz asansörlerde, motor makarayı doğrudan döndürür. Vitesli asansörlerde, motor makarayı döndüren vites kutusunu döndürür. Tipik olarak, makara, motor ve kontrol sistemi(1) asansörün gövdesi üzerinde bulunan mekanizmadır.

  Kabini kaldıran halatlar aynı zamanda makaranın diğer yanında asılı duran karşı ağırlığa da bağlıdır(4). Karşı ağırlıkla kabin, kapasitesinin yüzde 40’ı dolduğunda yaklaşık olarak ağırlık bakımından yakın olurlar. Bir diğer deyişler, kabin yüzde 40 dolu olduğunda (ortalama miktarda), karşı ağırlık ve kabin mükemmel bir dengededir.

  Bu dengenin amacı enerjiyi korumaktır. Makaranın her iki tarafında da eşit yükler olunca, dengeyi herhangi bir tarafa doğru bozmak için çok az miktarda kuvvet gerekiyor. Basit olarak, motor sadece sürtünmenin üstesinden gelmek zorundadır.- diğer taraftaki ağırlık işin çoğunu yapar. Bir başka deyişle, denge sistemde bir bütün halinde bulunan sabit potansiyel enerjiyi korur. Asansör kabinindeki potansiyel enerjiyi kullanmak (zemine inmesine izin vermek) ağırlıkta potansiyel enerji oluşumuna yol açar (ağırlık mekanizmanın üstüne çıkar). Aynı şey asansör yukarı çıktığında da tersten olur. Sistem aynı her iki tarafında da çocuk bulunan tahterevalli gibidir.

  Hem asansör kabini hem de karşı ağırlık asansör mekanizması boyunca yanlarda bulunan rehber raylar(5) üzerinde hareket eder. Bu raylar kabinin ve karşı ağırlığın ileri ya da geri sallanmamasını sağlar ve aynı zamanda acil durumlarda kabini durdurmak için güvenlik sistemleriyle birlikte çalışır.